תופעות שאינן מוגדרות כלקויי למידה

תופעות שאינן מוגדרות כליקוי למידה

להלן מספר הערות ואבחונים עצמיים אודות ליקויי למידה.

"אני חושב שיש לי הפערת קשב וריכוז"

האבחנה "הפרעת קשב וריכוז" הינה אבחנה קלינית. אין לנו בדיקת דם חותכת שמצביעה על "קשב וריכוז". האבחנה דורשת היבטים קליניים מסוימים ופסילה של סיבות אחרות אשר יכולות לגרום לקשיים בריכוז. יש לנו מבחן אובייקטיבי לבדיקת ADHD הנקרא מבחן TOVA. אך תוצאות מבחן TOVA אינן מספיקות לקבוע את האבחנה. סטודנטים, אשר אינם סומכים אל המאבחן להגיע לאבחנה נכונה, מנסים להטות את הצותאות. מאבחן מנוסה יכול לאתר הטיות כאלו. יתר על כן, כלול במבחן TOVA החדש מדד הטיה.

"יש לי שגיאות כתיב"

בארץ נהוג לתת פתורים מאיות אם הנבחן עובר אבחון מתאים. הפתורים ניתנים על-סמך קריטריונים מסוימים, כמו זכרון קצר-טווח לקוי, ציון נמוך במבחן קונגטיבי, וכיוצא באלו. מצב זה אינו קיים אצל רשויות המבחנים. אם אתה לוקה בליקוי הקשור ל-DSM-VI, אשר כתוצאה מכך יש לך שגיאות כתיב, מספר רשויות מבחן תספקנה מכשיר לבדיקת איות. אף על פי כן, אין פתורים מאיות. כמו כן, מספר רשויות מבחן לא תגרענה מציונך באופן משמעותי עקב שגיאות כתיב זעירות.

"אני יכול להשיג ביצועים המתאימים ליכולת האקדמית שלי אם נותנים לי הארכת זמן"

מכל הבקשות להקלות, הבקשה לקבל הארכת זמן היא הנפוצה ביותר עבור מבחנים סטנדרטיים או אחרים. יש לציין כי התחושה שביצועיך תלויים בפרק זמן ארוך יותר לסיים את מבחן אינה נחשבת כליקוי למידה. קבלת הקלה מצריכה שתי ראיות:

אבחון בליקוי הקשור לקריאה, לכתיבה, לחשבון, להפרעות קשב, לחרדה או לדיכאון.

הליקוי המאובחן משפיע לרעה על תפקודך במבחנים ובחיי יומיום.

אם קיימות ברשותך שתי ראיות אלו, אזי ניתן להגיש בקשה לקבל הקלות. כאמור, עצם הגשת בקשה אינו מבטיח את אישורו.

"אנני מתנסח כיאות באנגלית"

אם קשה לך להתבטא באנגלית כתובה, אך כושר הביטוי בעברית כתובה (או שפת האם שלך) מקובל, סימן שאין לך לקיוי למידה. עליך ללמוד את כללים של אנגלית כתובה.

"ציוני ה-GMAT שלי טובים עבור קולומביה אך לא עבור הארבארד. אני זקוק להארכת זמן"

הערה זו חוזרת על עצמה, עם חילופי שמות של האוניברסיאה המיוחלות. הבה נהיה כנים: אם התקבלת לקולומביה או לכל אוניברסיטה אמריקאית מכובדת אחרת, סימן שאינך לוקה בליקוי למידה.

"איזה סיפור אפשר לבשל כדי לקבל הארכת זמן?"

קשה להאמין, אך אני נשאלת שאלה זו. ברצוני לציין כי רשויות המבחנים אינן טפשיות או תמימות. עליך להביא ראיות ברורות ומשכנעות שאתה סובל מליקוי ולהמציא ראיות נסיוניות שתומכות בבקשתך.

באופן דומה, שואלים אותי אם אפשר לזייף תוצאות מבחנים. ברם, אפשר לזייף או להטות את תוצאותיך. אף על פי כן, בוחן בעל נסיון יכול להבחין ב"הגזמה בסימפטומים" או רמאות. נוסף על כך, התוצאות ממבחן זה או אחר אינן קובעות אם קיים ליקוי אם יאושרו הקלות.