התאמת תנאים למבחנים

לסטודנטים עם ליקויים המחפשים התאמת תנאים מיוחדים במבחנים סטנדרטיים

הנה מספר נקודות שחשוב לתת עליהן את הדעת לפני שניגשים לאבחון:

רק בגלל שמישהו קורא באיטיות או מעבד מידע באיטיות או עושה לעיתים טעויות שמקורן בהעדר תשומת לב, אין זה אומר בהכרח שהוא סובל מקשיי למידה או שיש לו בעיית קשב רצינית- וזאת על פי הDSM-IV, המדריך האבחוני של האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית ועל פי החוק האמריקאי "The Americans for Disabilities Act". הקשיים עשויים לנבוע מחסכים חינוכיים כמו גם מגורמים רגשיים ומגורמים הקשורים בטמפרמנט. כדי שנבחן יזכה בתנאים מיוחדים מוועדות המבחנים, על הלקויות המאובחנות שלו לעמוד בקריטריונים של הDSM וה ADA לADHD, הפרעה בקריאה, הפרעה בכתיבה, הפרעה מתמטית או לקות למידה כללית אחרת. הפרעות פסיכולוגיות כדוגמת דיכאון וחרדה עשויות גם כן להיות מוכרות, במידה שהן פוגעות בתפקוד ושהאדם היה מצוי בטיפול לפני שהתבצעה ההערכה.

התאמת תנאים עשויה להיות מאושרת גם במקרים של לקויות רפואיות כדוגמת סכרת, אפילפסיה, טרשת נפוצה, בעיות אורטופדיות ובעיות פסיכיאטריות אם אתה נוטל תרופות שגורמות לעייפות או לחוסר מנוחה, גם זה יכול להיות מוכר.

תוצאות האבחון עשויות להפתיע אותך. בהגיעך להערכה, אתה עשוי לחשוב שהתפקוד שלך לקוי מאוד, אבל תוצאות המבחנים עשויות להראות שזה לא המצב. בנוסף, מכיוון שטכניקות האבחון השתפרו, ויש הערכות שהן יותר מקיפות מאחרות, הערכה חדשה עשויה להוליד מסקנות שונות מאלו שנמצאו בהערכות קודמות. לדוגמא, לעיתים קורה שאדם החושב שהוא סובל מלקות בקריאה מאובחן כסובל מהפרעת קשב, בעוד שמישהו החושב שהוא סובל מהפרעת קשב עשוי ללקות, בעצם, בהפרעת חרדה או בדיכאון.

 לעבור הערכה- אין זה אומר שרכשת זכאות לתנאים מיוחדים.המטרה המרכזית של ההערכה היא אבחונית. הקשיים שיעלו באבחון צריכים לעמוד בקריטריונים שהוצגו לעיל כדי שיוכרו כלקויות. עליך לזכור, שגם אם קיבלת התאמת תנאים בתיכון, וועדות מבחנים אקדמיות משתמשות בקריטריונים מחמירים יותר, והם עשויים שלא לאשר את אותן ההתאמות שניתנו לך בעבר.

אם אתה סובל מבעיה רפואית, פסיכיאטרית או נוירולוגית, כמו ADHD, וועדות המבחנים דורשות שתגיש את האבחון בצירוף מכתב מהרופא שלך בו הוא מצהיר מהי הבעיה ממנה אתה סובל. האבחנה, לעומת זאת, אינה מספיקה. עליך להוכיח שההפרעה פוגמת בתפקוד שלך.

את המסמכים יש להגיש לפחות שישה שבועות לפני התאריך בו ברצונך להבחן. אז אל תמתין לרגע האחרון כדי להגיע להערכה.

אבחון לצורך בקשת התאמות למבחנים עשויה לקחת זמן רב בהרבה מהערכות הנוגעות לעניינים של בית ספר, והיא עשויה גם להיות מקיפה יותר. אחת הסיבות לכך הינה שוועדות מבחנים דורשות היסטוריה מקיפה ומפורטת של המגבלות התפקודיות. קח זאת בחשבון כשאתה מחליט לגשת להערכה.

אבחונים לצורך התאמות במבחנים GMAT,SAT, TOEFL… ומבחנים אחרים יתקבלו גם על ידי האוניברסיטאות לצרכי אישור התאמת תנאים.